Akıllı Saatlerde İşinize Yarayacak Olan 10 Özellik

13 Ekim 2022
Akıllı Saatlerde İşinize Yarayacak Olan 10 Özellik

İlk tasarım amacı ve en önemli özelliği bileğinize takılı olduğu için cep telefonlarınıza gelen mesajları anında görüntülemenizdir. Fakat gelişen teknolojiler sayesinde sadece sevdiklerinizle iletişimde kalmanızı kolaylaştırmakla kalmaz, sağlık durumunuz hakkında bilgi verir, uykunuzu takip etmenize olanak tanır ve aktif spor rutinleriniz size program sunabilir. Ayrıca akıllı saatler yürüyüş, bisiklete binme veya tırmanma maceralarınızdaki performansınızı takip etmenizi sağlar.

Akıllı Saatlerde Öne Çıkan 10 Özellik

Telefon özellikli akıllı saat çeşitleri, zamanı söylemekten fazlasını yapar. Kişisel asistan, sağlık koçu ve seyahat rehberi özelliği ile telefonunuzun bir uzantısı olarak çalışır. Bu gadgetlar geliştikçe yavaş yavaş hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olurken aynı zamanda akıllı saat modellerinin tercih sebeplerini de etkiler.

İşte en popüler ve kullanışlı 10 akıllı saat özelliği!

1- GPS ve Konum Bildirimi

Akıllı saatler, konum takibinden kalp atış hızı ve uyku alışkanlıklarının takibine ve yürürken adım saymaya kadar çeşitli görevleri gerçekleştirebilir. Ek olarak arama özellikli akıllı saat çeşitleri pek çok mobil uygulamayla uyumludur. Öne çıkan GPS özelliği ise akıllı saatlerin konumları izlemek ve uyarılar göndermek için GPS ve navigasyonu kullanması demektir. Bu özellik, dağcıların ve yürüyüşçülerin bir konum belirlemelerine ve rotalarını takip etmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca yürürken veya koşarken katedilen mesafeleri takip etmeye olanak tanır. Bu özellik, özellikle çocuk akıllı saat modelleri için olmazsa olmazlar arasındadır.

2- Bildirim Özelliği

Bir akıllı saatte farklı türde bildirimler vardır. Akıllı saatiniz akıllı telefona bağlandığında, kısa mesaj, e-posta veya uyarı şeklinde bildirimler gönderir. Bu sayede akıllı saat modelleri cep telefonlarınıza uzak olsanız dahi bildirim almanızı ve gelişmelerden haberdar olmanızı sağlar.

3- Medya Kontrolü

Telefonlara bağlı akıllı saatler medya oynatmayı kontrol edebilir hale getirir. Bu özellikle parçalar arasında geçiş yapabilir, sesi kontrol edebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Uzaktan kontrol sayesinde konuşma özellikli akıllı saat çeşitleri ile eller serbest görüşmeler de yapabilirsiniz.

4- Fitness ve Aktivite Takibi

Aktivitelerinizi ve fitness hedeflerinizi akıllı saatler ile ölçebilir ve takip edebilirsiniz. Bu giyilebilir cihazlar, kalp atış hızını veya nabzınızı, koşu sırasında kat edilen mesafeyi, aktiviteler sırasında yakılan kalorileri vb. takip edebilir. Böylece programınıza sadık kalarak hedeflerinize daha rahat ulaşabilirsiniz.

5- Uyku Takibi

Erkek ya da kadın akıllı saat çeşitlerinin pek çoğunda bulunan uyku takibi özelliği belirli saatlerin markalarına göre değişen mobil uygulamalarla ortak çalışır. Akıllı saatler uyku sürenizi “Non- Rem ve Rem”  evrelerine göre takip eder ve ne kadar derin uykuda olduğunuzu bildirir. Bu sayede uykunuzun verimini takip edebilirsiniz.

6- Oksijen Seviyesi Ölçümü

Çeşitli sensörler sayesinde kandaki oksijen seviyesini ölçen akıllı saat modelleri hemen her yerde EKG çekmenize de yardımcı olur. Bu sayede kalp sağlığınızı takip edebilir ve şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuza başvurarak gerekli önlemleri zamanında alabilirsiniz.

7- Sesli Komut Özelliği

Telefonlara erişimin kısıtlı olduğu durumlarda akıllı telefonlarınızı kullanmanıza olanak tanıyan Google Asistan, Amazon Alexa ya da Apple Siri sayesinde telefonunuza sesli bir şekilde komut vermenizi sağlar. Böylece aramalar yapabilir, mesaj gönderebilir, dilediğiniz müzik parçasını dinleyebilirsiniz.

8- Akıllı Ev Sistemlerini uzaktan Kontrol Etme

Sesli komut özelliğine sahip kadın ya da erkek akıllı saat modelleri akıllı ev elektronikleri ile mobil uygulamalar aracılığıyla entegre olabilir, sesle uzaktan kontrol edilebilir. Böylece yerinizden kalkmadan lambaları açıp kapatabilir, evin sıcaklığını ayarlayabilir, güvenlik sistemlerini aktif ya da deaktif edebilirsiniz.

9- Acıl Durum Çağrısı

Konum bilgilerini sürekli yenileyen ve bulunduğunuz alanın koordinatlarını takip eden en iyi akıllı saat modelleri, belirli bir süre hareket etmediğinizde titreşim göndererek sizi uyarır ve uyarıya yanıt vermediğinizde yardım çağrısında bulunur.

10- Su Geçirmez Tasarım

Bazı akıllı saat modellerinde değişen seviyelerde su geçirmezlik özelliği bulunur. Bu özellik sıçrama, suya düşme ve dalış gibi farklı su temaslarında kullanım alışkanlıklarına göre seçim olanağı tanır.

Pek çok özellik ile hayatınızı kolaylaştıran akıllı saat modellerini Tek Saat aracılığı ile rahatlıkla seçebilir, uygun aralıklarla listelenen  akıllı saat fiyatları sayesinde siz de bu son derece şık ve teknolojik giyilebilir cihazlara sahip olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.