Akıllı Saatlerin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

21 Eylül 2022
Akıllı Saatlerin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Güncellenebilir yapay zeka ile çalışan birçok ürün, teknolojik donanımlarını kaybetmediği ve her gelen güncellemeyle yeni bir arayüz kullanarak çalıştığı için uzun yıllar kullanılabilir. Ancak pil ömrü ve malzemelerinde kullanılan materyaller sebebiyle bu ürünler ortalama 2 - 3 yıl kadar performansını yitirmeden çalışabilir. 2-3 yılın ardından performansında düşüşler görülebilir. Bununla birlikte özel cam, kaliteli kayışlar ve lityum iyon pil kullanan saatlerin ömrünün en az 5 yıla çıktığı görülür. Doğru kullanımla bu süreyi artırmak mümkün olur.

Akıllı Saatlerin Kasa Kalitesinin Kullanım Ömrüne Etkisi

Akıllı saat modelleri, telefonunuzla senkronize şekilde çalışır. Hücresel bir sinyale bağlanır ve her şeyi saatlerce net, parlak LCD veya LED HD ekran görüntüler. Standart saatler ise mekanik olarak çok basittir ve içinde dolu bir pil kullanıldığı sürece uzun süre çalışabilir. Akıllı saatler, çok fazla veri akışına maruz kaldığı için tıpkı cep telefonları gibi çalışır. Bu sebeple de akıllı saatlerin kullanım ömrünü, standart kol saatleriyle karşılaştırmak doğru olmaz. Buna rağmen ürünlerin tasarımı, sadece stilden ziyade kullanım ömrü üzerinde de doğrudan etkilidir. Üretimlerinde metal, plastik ve seramik kullanılır. Metal kasalar, çizilmeye karşı oldukça dirençlidir, uzun yıllar yıpranmaz. Plastik modeller ise hafifliğiyle avantaj sunar. Prestijli markalar, üst segment modellerinde metal ve plastikten çok bir çeşit ince gözenekli seramik olan zirkonya kullanır. Zirkonya hem hafiftir hem de metal kadar sert ve çatlama karşıya dirençlidir. Bu durum da hem erkek hem de kadın akıllı saat çeşitlerinin ömrünün iki katına kadar çıkmasına destek verir.

Akıllı Saat Ekranlarının Camları

Akıllı saatler mineral veya safir camdan yapılır. Mineral cam, çizilmelere karşı dirençlidir. Ekranı okumak için de son derece saydam bir görünümdedir. Üst segment markaların sunduğu en kaliteli akıllı saat çeşitlerinde safir cam tercih edilir. Safir, elmastan sonra gelen en sert ikinci mineraldir. Bu sebeple de neredeyse çizilmez özelliktedir. Yansıtma oranı minerale göre kısmen düşük olan safir camlar, kolay okuma için özel materyallerle kaplanarak ekranı net görmenize destek verir. Çizilmez ve darbelere karşı dayanıklı özelliği ise bu ürünlerin kullanım ömrünün doğal olarak artmasına katkıda bulunur. Uzun yıllar güncellenebilir teknoloji olan safir camlı akıllı saat çeşitleri, tasarımından ve görünümünden ödün vermeden yıllarca kullanılır. Bu ürünlerin kullanım ömrü, diğerlerine nazaran 2 - 3 katına kadar çıkabilir. Favori saatinizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız safir cam, üründe aramanız gereken özelliklerin başında gelir.

Akıllı Saatlerin Pil Ömrü

Kadın ve erkek akıllı saat çeşitlerinde lityum iyon ve lityum polimer olmak üzere iki tip pil kullanılır. Lityum iyon, yaklaşık iki ila üç yıl boyunca performansından ödün vermeden 300 ila 500 arasında şarj edilebilir. Lityum polimer, bu rakamlara yaklaşsa bile lityum iyon daha yüksek enerji seviyesi ve güce sahiptir. Yoğun kullanımlar için son derece uygundur. Ancak pil türü ne olursa olsun bir akıllı saat en fazla 500 şarj sayısından sonra pil performansını kaybetmeye başlar. Ancak kaliteli malzeme ve güncellenebilir teknolojiler kullanılan bir markanın ürününü seçtiyseniz akıllı saatinizin pilini değiştirerek performansını yeniden kazanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Akıllı saat fiyatları, kullanılan malzemeye ve teknolojik özelliklerine göre farklılık gösterir. Kaliteli malzemeler kullanılan ürünlerin fiyatları, alternatiflerine göre daha yüksek olsa bile uzun ömürlü kullanım uzun vadede avantaj sağlar. Tek Saat en kaliteli materyallere ve güçlü teknolojik donanıma sahip akıllı saat modellerini kullanıcıları için bir araya getirir. Seçenekler arasından kendinize en uygun olan modeli seçerek uzun yıllar kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.