ATM Nedir? | Saatlerin Su Geçirmezlik Dereceleri

22 Mart 2023
ATM Nedir? | Saatlerin Su Geçirmezlik Dereceleri

Bir saatin su geçirmez olup olmandığını nasıl anlarız diye merak ediyorsanız bunu anlamanın en basit yolu saatin arkasına bakmaktan geçer.  Saatlerin arkasında “Water Resistant” ibaresini gördüğünüz zaman “bu saat su geçirmezdir” diyebilirsiniz gönül rahatlığı ile.

Ama bu saatinizi takıp engin, derin denizlere atayabileceğiniz anlamına gelmemektedir tabi.

Su geçirmezlik derecesi belli değerlere bağlıdır. Bu ölçüt “ATM” olarak adlandırılır. "Atmospheres" kelimesinin kısaltmasıdır. Derece olarak da 1 Atmosfer basıncına eşittir.

1 ATM, suyun 10 metre derinliğine karşılık gelir. Örnek vermemiz gerekirse 5 ATM water resistant ibareli bir saat, 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklıdır diyebiliriz.

Suya dayanaklılığa paralel olarak ATM rakamı da doğru orantıda artmaktadır. Yani 1 rakamı yükseldikçe saatin suya dayanıklılık derinliği de artmaktadır. 5 ATM değeri, 50 metreye kadar su geçirmez saat derecesini ifade etmekledir.

Su geçirmezlik tablosunu da buraya bırakalım.

Saatlerin Su Geçirmezlik Tablosu

Aşağıdaki tabloda, metre cinsinden su geçirmezlik ölçüleri ve bunların ne anlama geldiği hakkında daha detaylı bilgiler sunuyoruz:

30 Metre (30M, 3ATM)  3 bar 

Bu özellikle donatılmış saatler sıçramalara, yağmura ve hafif su temasına dayanabilecek yeterliliktedir. Duşa girmek veya yüzmek gibi daha yoğun su teması gerektiren faaliyetler için uygun değildir.

50 Metre (50M, 5ATM)  5 bar

Bu özellikle donatılmış saatler, 10 dakika boyunca 50 metre derinliğe dalabilen bir kişi tarafından güvenle kullanılabilir. Duş almak, yüzmek ve snorkelling yapmak için uygundur.

100 Metre (100M, 10ATM) 10 bar

Bu özellikle donatılmış saatler, yüzme, sualtı yüzme ve snorkelling gibi faaliyetler için uygundur. Profesyonel su sporları veya sualtı dalışı için maalesef uygun değildir.

200 Metre (200M, 20ATM) 20 bar

Bu özellikle donatılmış saatler, profesyonel dalış ve su sporları gibi yoğun su teması gerektiren faaliyetler için uygundur.

300 Metre (300M, 30ATM) 30 bar

Bu özellikle donatılmış saatler, derin su dalışı ve profesyonel su sporları için uygun olan en yüksek seviye su geçirmezliğine sahiptir.

500 Metre (500M, 50ATM) 50 bar

Bu özellikle donatılmış saatler, profesyonel dalış ve su sporları için uygun olan en yüksek seviye su geçirmezliğine sahiptir.

1000 Metre (1000M, 100ATM) 100 bar

Bu özellikle donatılmış saatler, özel dalış ve su sporları için uygun olan en yüksek seviye su geçirmezliğine sahiptir.

Yukarıda değindiğimiz bu tablo ne kadar resmi rakamlar olsa da hiçbir saat için yüzde yüz su geçirmez diyebilmemiz mümkün değildir. Saati nasıl kullandığınız ve saat üzerinde mekanizmaların ömrü su geçirme derecesini etkileyebilir.

Saat aksamlarının yaşlanması veya istenmeyen deformeler oluşması sonucu bu değerler etkilenebilir. Bileğinizi terden arındırmak da iyi bir koruma yoludur.

Suya dayanıklı modellerde su geçirmez conta halkası bulunur. Bu aksam saatinizi suyun yanında toza karşı da korumaktadır. Sonuçta her şey ve herkes gibi o da yıpranacaktır. Bu sebeple 2 3 yılda bir değiştirmek akıllıca olacaktır.

Saatiniz suya karşı ne kadar dirençli ve koruma sağlayan bir model olsa da her zaman suyla direkt temastan kaçının. Direkt temas sonucu oluşan basınç saatin su geçirmez özelliğini devre dışı bırakabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.