Doğru Saat Kullanımı: Saat Hangi Kola Takılır?

12 Eylül 2022
Doğru Saat Kullanımı: Saat Hangi Kola Takılır?

Özellikle lüks bir kol saati söz konusu olduğunda, ona mümkün olan en fazla özeni göstermek istersiniz. İster kadın ister erkek kol saati olsun, onu kullanma şeklinizin ve hangi kolunuzda taşıdığınızın saatin dayanıklılığını etkileyebileceğini bilmek belki sizi şaşırtabilir. "En iyi kol saati kullanımı nasıl olur?”, “Saat hangi kola takılır?” gibi sorulara cevap arıyorsanız, gelin, birkaç popüler yanıta birlikte bakalım.

Kol Saati Baskın Olmayan Kola Takılır

Erkek veya kadın kol saati için genel olarak kabul edilen kural, saati baskın olmayan bileğinize takmanız gerektiğidir. Bu kurala göre; sağ elini kullananların çoğunun saatini sol koluna takması beklenir. Baskın olmayan bilek kuralının arkasındaki mantık, bu elin gün boyunca daha az kullanılmasına dayanır. Bu sayede, değerli saatiniz bileğinizdeyken herhangi bir darbe veya çizilmeden zarar görme olasılığı azalmış olur. Baskın olmayan kolunuza takarak aynı zamanda, saatin yaptığınız işin önüne geçmesini de engellemiş olursunuz.

Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun dominant tarafı sağ olduğundan, çoğu insan saatini sol kolunda taşır. Ancak, %10’a sahip solak nüfusa dahil bireylerin saatini sağ bileğine takması daha uygundur. Bazı kol saati markaları hem sağlak için hem de solak modeller üretir. Yine de cevap her zaman bu kadar basit değildir.

Kol Saati Modelleri Tasarımcısına Göre Farklı Kullanılabilir

Kol saati modelleri arasında sizi geleneğin dışına çıkarabilecek tasarımlarla karşılaşabilirsiniz. Farklı stilde tasarlanmış bazı kol saati modelleri, hangi bilekteyken rahat hissediyorsanız saati o kolunuza takmanız için sizi yönlendirebilir. Elbette, klasik kurala uygun hareket ederek tasarımcının amaçladığı kullanım biçiminin dışına da çıkabilirsiniz.

Saatlerin kurma kolunun bulunduğu yer, saati takacağınız bileği belirler. Birçok saat, sağ eli dominant insanların büyük bir kısmı tarafından sol bileğe takılmak üzere tasarlandığından, çoğu modelde kurma kolu, saat üç yönüne yerleştirilir. Kol saati çeşitleri arasında saat tepesinin dokuz yönünde yerleştirildiği modeller de bulunur. Bu tür saatlere “destro” adı verilir ve sağ bileğinize takılmak üzere tasarlanır. Ayrıca, kurma tepesi olmadığından her iki bileğe de aynı şekilde takılabilen nötr otomatik kurmalı kol saati çeşitleri de mevcuttur.

Saatiniz bileğinizdeyken tepesi omzunuza doğru değil, her zaman elinize doğru bakmalıdır. Bu sayede, diğer elinizi kullanarak saat kadranındaki zaman göstergesini kolayca ayarlayabilirsiniz. Doğal olarak, saati diğer bileğinize aynı pozisyonda takmaya çalışırsanız, saate ters bakarsınız. Bu, saatinizi takmanız gereken bileği saatçinin belirlediği anlamına da gelir.

Kadın ve Erkek Kol Saati Kullanımı

Saatin doğru kullanımı konusunda bir diğer tartışma da erkekler ve kadınlar için ayrı kuralların geçerli olup olmadığı hakkındadır. Erkeklerin saatlerini sol bileğe, kadınların ise sağ bileğe takması ya da tam tersinin yapılması için mantıklı hiçbir sebep bulunmuyor. İster farklı cinsiyetler için tasarlanmış olsun ister unisex kol saati modelleri olsun, tüm saatler, kurma kolunun konumunu ve kullanıcının baskın elinin kurma koluna erişimini göz önünde tutan prensiplere göre tasarlanır. Dolayısıyla, erkek ya da kadın saat fiyatları arasında farklar bulunsa da kol saatlerinin bileğe takılmasına ilişkin değişkenler aynı kalır.

Peki, siz saatinizi hangi bileğinize takıyorsunuz? Baskın eliniz hangisi olursa olsun, benzersiz stil ve doğruluk için Tek Saat’in sunduğu Armani, Diesel, Versace gibi ünlü markaların kol saati modellerini inceleyebilirsiniz. İhtiyacınıza ve tarzınıza uygun şık bir modeli, Tek Saat kadın ve erkek saat fiyatları avantajından faydalanarak hemen satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.