Erkek Saat Çapı Kaç Olmalı ? | Saat Seçimi

23 Eylül 2022
Erkek Saat Çapı Kaç Olmalı ? | Saat Seçimi

Tıpkı kendi bedeninizden büyük veya küçük bir kıyafetle hoş görünemediğiniz gibi saatleri de doğru ölçülerde seçmeniz gerekir. Markalar farklı bilek kalınlıkları için çeşitli erkek saat çapları sunar. Her erkeğin ideal saat çapı da fiziksel özellikleri doğrultusunda farklı olacaktır. Siz de en doğru saat çapını öğrenmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda erkek saat modelleri ve çapları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saat Çapı Nasıl Ölçülür?

Saat çapı genellikle mm cinsinden ölçülür. Tüm erkek kol saati modelleri, kasa boyunca çap ölçülerek boyutlandırılır. İbrelerin boyutu, kasa kalınlığı, kordon tasarımı ve butonlar gibi saatteki her tasarım öğesi kasanın çapını ve boyutun algılanma şeklini etkileyebilir. Genel olarak bir saat kasa çapı arttıkça veya azaldıkça kalınlık da aynı oranda artar veya azalır. Erkek saatleri tipik olarak 38 ila 46 mm kasa çapları arasındaki değerlerle ölçümlenir. 38 ile 42 mm arasındaki çaplara sahip erkek saatleri genellikle 7 milimetre kalınlığındadır. 44 mm ve üzeri kasa çapları ise genellikle 9 mm kalınlığa sahiptir. Bu oranları belirlerken elbette kişisel tarzınıza ek olarak bileğinizin boyutlarını da belirlemeniz son derece önemlidir. Böylece beğendiğiniz markaların erkek saat modelleri arasından seçim yaparken en doğru kararı kolayca verebilirsiniz.

Bileğinize Uygun Saat Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir saatin boyutu bilekte nasıl görüneceğini büyük ölçüde etkileyebileceğinden bilek genişliğinizi belirlemek de son derece önemlidir. Büyük kasa çapları trend olmasına ve oldukça etkileyici görünmesine rağmen, daha ince bir bileğe takıldığında hoş durmayabilir. Daha büyük bir bileğe çok küçük bir saat kullanıldığında da benzer bir etki olacaktır. Ancak herhangi bir profesyonelden yardım almadan evde kendi bileğinizi kolayca ölçerek de ideal saat ölçüsünü bulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle bileğinizi ölçebilmek için mezura veya ölçüm bandı gibi bir malzeme alın. Eğer bunlar yoksa ip yardımıyla da ölçüm yapabilirsiniz.

İp veya diğer malzemeleri bileğinizin etrafına sardıktan sonra, kalan noktayı işaretleyin.

Eğer bir ip yardımıyla ölçüm yaptıysanız işaretlediğiniz noktanın mm cinsinden karşılığına bakın.

Erkek bilek ölçüsü genellikle 14 cm’den başlayarak 18 cm ve üzeri arasındaki değerlerle sınıflandırılır. 14-18 cm bilekler için ideal erkek saat çapları 38-42 mm olarak belirtilir. 18 cm ve üzeri bileklerde ise 44-46 mm kasa çapına sahip modeller en iyi erkek saatleri arasındadır. Genellikle ortalamanın üzerinde kalınlığa sahip kişiler için 44 mm saat çapı ideal olarak kabul edilir.  

Saat Kordonları Nasıl Seçilir?

Saatin çapı ve kalınlığı kadar kordon da ölçüyü etkileyen faktörlerin başında gelir. İdeal olarak saat kordonları çapın yarısıyla orantılı şekilde tasarlanır. Ayrıca kordon malzemesinin türü de kalınlık üzerinde doğrudan etkilidir. Örneğin; deri kordon ince bileklerde daha zarif bir görünüm sunar. Ancak metal kordon, deri ile aynı genişlikte olsa bile daha ağır ve hacimli bir görünüme sahiptir. Ayrıca metal kordonların bileğinize göre ayarlanması deri modellerden biraz daha zordur. Bunun için ilk başta saatçinizden destek almanız ve bağlantı noktalarından ayarlama yaptırmanız gerekebilir.

Tek Saat, sportif modellerden gündelik veya resmi tasarımlara kadar geniş erkek saat fiyat ve çeşit yelpazesiyle ideal boyutlardaki modelleri bulmanıza yardımcı olur. Siz de bütçenize uygun şık bir model için Tek Saat ayrıcalıklarını değerlendirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.