Otomatik Saat Mekanizmaları Nasıl Çalışır?

02 Kasım 2022
Otomatik Saat Mekanizmaları Nasıl Çalışır?

Telefona bakarak saati öğrenmek mümkünken, analog ve dijital kol saatleri alışkanlıklar ya da estetik kaygılar neticesinde yaşamın ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Peki saatlerde bulunan mekanizmaların nasıl çalıştığını veya mekanizma çeşitlerini hiç merak ettiniz mi?

Saat mekanizmaları quartz, otomatik ve mekanik olmak üzere 3 gruba ayrılır. Saatlerin bu şekilde ayrı kategorilerde incelenmesinin temel sebebi, saatleri çalıştıran sistemlerdeki güç kaynaklarının farklı olmasıdır. Kısaca açıklamak gerekirse; quartz saat pil yardımıyla, mekanik (mekanik kurmalı) saat manüel biçimde kurularak, otomatik (mekanik otomatik) saat ise bilek hareketiyle çalışır. Bunlar arasında otomatik saat modelleri, kendi kendilerine çalışma özelliğiyle ön plana çıkarlar.

Otomatik Saat Modelleri Çalışma Düzeneği

Otomatik saatlerin iç mekanizma yapısı, mekanik saatlerinki ile benzerdir. Her ikisi de çalışmak için yay ve dişli sistemine ihtiyaç duyar. Otomatik saatlerin mekanik saatlerden farkı, elle kurulum gerektirmemesi ve insan hareketiyle ortaya çıkan kinetik enerjiyi kullanarak otomatik şekilde kurulmasıdır. Bu farklılığı yaratan, mekanik saatlerde bulunmayıp otomatik saatlerde bulunan rotordur. Rotor mekanizmanın içinde, bileğin hareketiyle dönerek serbest hareket edebilen yarı dairesel bir aygıttır. Mekanizmada yer alan zembereğin tekerlek takımı ve rotor aracılığı ile sarılması, iç çarkları hareket ettirerek sistemin çalışmasını sağlar.

Otomatik mekanizmalı ilk saat, 1770 yılında Abraham Louis Perrelet tarafından İsviçre’de üretilen bir cep saatidir. Saatin ana yayına bağlı bir ağırlık ile, gücünü yürüme hareketinden alan bu saat, 15 dakikalık yürüyüşte 8 saatlik enerji depolayabilmektedir. İlerleyen zamanlarda bu icat geliştirilerek üzerinde değişiklikler yapılmıştır. İlk otomatik kol saati ise John Hardwood’un 1923’te tasarladığı, içinde dönen bir ağırlık ve sarma mekanizmaları taşıyan, modern otomatik kol saatlerinin atasıdır. Bu mekanizma sadece yürüyüşle değil, spontane hareketlerle de enerji sağlamış, sabit konumdayken 12 saate kadar çalışmaya devam edebilmiştir.

Otomatik Saat Ayarlama İşlemi

Saat kullanıcısının bilek hareketlerine bağlı, pillere veya dış yönlendirmeye ihtiyaç duymadan çalışan otomatik saatler belli bir süre kullanılmadığında kendiliğinden duracaktır. Bu durumda saati tekrar çalışır duruma getirmek için yanlara doğru birkaç defa sallamanız yeterlidir. Saatiniz bu süreçte geri kalmış olacağından, kurma kolunu dikkatlice geriye çekerek doğru saati gösterene kadar çevirmeli, akrep ve yelkovan gereken noktaya geldiğinde ise kolu eski konumuna geri itmelisiniz.

Zaman zaman hareketsizlik sebebiyle duran otomatik saat ayarlama yoluyla tekrar kullanılabilir. Gün boyu yeterince enerji depolaması halinde geceleri de çalışmaya devam eder. Saatinizin sizin etkiniz olmadan sürekli olarak çalışmasını istiyorsanız, bir saat sarıcı alabilirsiniz. Bu alet bileğinizin hareketini taklit ederek, saate enerji iletir ve durmasını engeller.

Her Tarza Uygun Kadın ve Erkek Otomatik Saat Modelleri

Senelerce kullanabileceğiniz, hatta ilerde sevdiklerinize bırakabileceğiniz koleksiyon saati niteliğinde bir ürün arıyorsanız, otomatik saatler beklentilerinizi karşılayabilir. Otomatik saat fiyatları genel olarak quartz saatlere kıyasla daha yüksektir. Bir defa satın aldığınızda ise doğru kullanım ve bakımla çok uzun yıllar bozulmadan, pil ömrünün bitmesi sorununu yaşamadan memnun kalacağınız bir deneyim sağlar.

Piyasada birçok markanın kadın ve erkek saat fiyatları, farklı aralıklarda bulunabilir. Saat endüstrisinin önde gelen firmalarından Seiko otomatik saat çeşitlerinde, geniş bir yelpazeye sahiptir. Cüzdan, çanta, güneş gözlüğü gibi aksesuarlar da üreten Fossil otomatik saat modellerinde, Seiko’ya oranla daha hesaplıdır.

Saat alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında, satıcının güvenilir olması gelir. Kullanışlı, kaliteli ve stilinize renk katacak kadın, çocuk, unisex ya da erkek saat modelleri arıyorsanız, Tek Saat’te %100 orijinal ürünleri 2 yıl garantiyle bulabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kargo ve kredi kartına taksit avantajlarından da yararlanmanız mümkün. Kendiniz için veya sevdiklerinize hediye edebileceğiniz trend tasarımlar, her bütçeye uygun fiyatlarla sizleri bekliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.