Saat Camı Çeşitleri Nelerdir?

30 Mayıs 2023
Saat Camı Çeşitleri Nelerdir?

Özellikler cam kırılgan bir madde olduğu için onun seçiminde ekstra bir özen göstermek gerekir.  Saat yapımında kullanılan birçok çeşit cam türü bulunmaktadır. Bugün sizin saat alırken yapabileceğiniz seçimleri kolaylaştırmak ve de en iyi seçimi yaptırmak amacıyla saat camı türlerini detaylı bir çerçevede madde madde inceleyeceğiz.

İncelememize başlamadan önce saat camı nedir konusunu da bir değinmek istiyoruz. Saat camı, saatin tüm yüzeyi kaplayan içindeki aksamı gelebilecek tüm zararlardan korumak amacıyla üzerine yerleştiren bir korumadır. Genellikle cam ve plastik malzemeden üretilir.

Evet, bu konuya da açıklık getirdiğimize göre saat camı çeşitlerini sırasıyla size anlatabiliriz artık.

 

Mineral Saat Camı

Dünya üzerinde üretilen saatlerin tamamı düşünülürse ve konu saat camıysa mineral birinciliği elinden kimseye kaptırmamaktadır. Yani demek istediğimiz mineral saat üretimde en çok kullanılan maddedir. Bunun sebebi ise doğa ve çevre koşullarına sıcak soğuk demeden her etmende büyük dayanıklılık sergilemesidir. Kimyasal maddelere karşıda yeterli bir direnç gösteren bu madde çizilmeye karşı da oldukça dayanıklıdır. Çok dayanıklı bir madde olduğundan dolayı genellikle spor saat modellerinde kullanılmaktadır. Temizleme konusunda beklentileri karşılayamayan bir maddedir.

Plastik

Akrilik saat camı olarak da bilinir. En çok öne çıkan özelliği uygun fiyatlı olmasıdır. Spor kadın ve spor erkek saatlerinde kullanımı yaygındır. Üretimi oldukça kolay olan bu madde maalesef çizik konusunda yeterli dirence sahip değildir. Üretimi olduğu gibi değiştirmesi de kolaydır. Çocuk saat modellerinde de tercih edilmektedir.

Hafif bir madde olduğu için taşıması kolaydır.  Ağır olmayan bir model düşünüyorsanız akrilik camlı bir model tercih etmeniz iyi bir seçim olacaktır.

Ayrıca ucuz olması kolay değiştirilebilir ve temizlenebilir olması gibi artıları sayesinde saat üretiminde çok yaygın bir şekilde kullanılır.

Kaliteli ve sağlam bir duruş sergileyemeyen bir madde olduğu için lüks saatlerde kullanılmamaktadır.

Safir Saat Camı

Biliyorsunuz Safir, doğada nadir bulunan bir maddedir.  Bu durumundan dolayı bulması ve imal etmesi oldukça zordur. Üreticiler gerçek safir yerine sentetik safir kullanmayı tercih etmektedir.

Oldukça değerlidir.  Safir saat camı kaliteli ve pahalı saat modellerinde kullanılır.  Direnç konusunda gerçekten iddialıdır. Çizilmeye karşı da çok iyi bir performans göstermektedir. Bu maddeyi çizmek neredeyse imkansızdır. Bunu için pırlanta kullanmanız gerekebilir.

 Elmastan sonra en sert madde olarak anılsa da direk darbelere karşı hassastır. Bu yüzden spor modellerde pek tercih edilmez.

Kristal Saat Camı

Yüksek kaliteli bir cam türüdür. Lüks saat modellerinde kullanılır. Bu cam  doğadaki kristal maddelerin kesilmesi ile farklı şekil ve kalınlıkta üretilir. Kesim işlemi genellikle el ile gerçekleştirilmesine rağmen günümüz teknolojileri sayesinde otomatik kesim yapan makineler üretilmiştir. Yine de her zaman el işçiliğini tercih ederiz. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin el emeği ile üretilenin asla yerini tutamaz.

Şeffaf ve parlak bir görünüme sahiptir. Safir kadar olmasa da mineralden daha serttir. Kırılmaya ve çizilmeye karşı diğer cam modellerden daha fazla direnç ve dayanıklılığa sahiptir.  Üretiminin zor ve meşakkatli olması fiyatlarına yansımaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere en pahalı ve lük saat modelleri kristal camlı olanlardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.