Saat Temizliği ve Saat Bakımı Nasıl Yapılır?

04 Ekim 2022
Saat Temizliği ve Saat Bakımı Nasıl Yapılır?

Her geçen gün gelişen teknolojiye paralel olarak, akıllı telefonlar gibi, zamanı takip etmeyi kolaylaştıran alternatifler tasarlansa da hiçbiri saatin yerini alamamıştır. Kimileri için bir tutku olan saatler, kişilerin tarzlarını açıkça ortaya koyabilecekleri yegane aksesuar olma özelliği taşırlar. Saatlerin uzun süreli olarak kullanıcısına eşlik edebilmesi için bakımlarına gereken özen gösterilmelidir. Ancak saat bakımı düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Şu an okuduğunuz yazı, titizlikle yürütülmesi gereken bu süreçte sizin için bir referans olabilir.  

Saat Temizliğinde Önemli Detaylar

Saat temizleme işlemine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, saatinizin ihtiyacı olan bakım yöntemini belirlemek olacaktır. Çünkü hem tasarım hem de kullanılan malzemeye bağlı olarak temizleme yöntemleri de çeşitlilik gösterir. Hatalı bir yöntemle temizlenen saatte geri dönüşü olmayan deformeler oluşabilir. Bu istenmeyen durumun önüne geçebilmek için saat üretiminde kullanılan plastik, metal, silikon ya da deri materyalin ayrımını yapmak gerekir.

Verimli bir bakım süreci için diğer bir püf noktası, saatin kadran ve kordonunun pimler sökülerek birbirinden ayrılmasıdır. Saat tasarımı bu iki parçanın birbirinden ayrılmasını mümkün kılmıyor ise temizlik için kullanılacak sıvının kasaya temas etmediğinden emin olmak gerekir. Çünkü kasa malzemesinde hangi materyal kullanılmış olursa olsun temizlik sıvısına tepkime verme ihtimali bulunur. Mekanik aksamların zarar görmesini minimize etmek açısından bu detay önem arz eder.

Saat Çeşitleri ve Temizleme Yöntemleri

En doğru temizlik ve bakım yöntemi için saat modelleri, kayış türü, cam formu, saatin yıpranma payı gibi birçok faktör belirleyici olabilir.

Paslanmaz özelliğe sahip çelik kasa ve kordonların bakım süreci bir miktar daha kolay olabilir. Az miktarda sabun ile nemlendirilen ve tüy bırakmayan bir bez yardımıyla metal saatlerin temizliği pratik bir şekilde yapılabilir. Kordon formu çok katmanlı olduğu için aralara ulaşmayı kolaylaştıracak sivri uçlu bir obje ile temizlik detaylandırılabilir. Ancak sivri uçlu cismin direkt saatle temasını önleyerek çizilme riskini minimize edebilirsiniz. Sürekli kolunuzda olan saatler, gün içerisinde çok fazla ter ve kire maruz kaldığı için haftada 2 kere bu işlemi uygulamak daha hijyenik bir kullanımı da beraberinde getirir.

Saat temizliğini dar zamanlara sıkıştırıp acele etmemek gerekir. Bakım ve temizlik için özel bir zaman ayırmak yöntemi daha doğru şekilde uygulayabilmeyi mümkün kılar. Metal saatleri temizlemek için hazırlanan sıvıların deri bir malzemede kullanılması doğru bir yaklaşım olmaz. Deriler için bu malzemeye özel sprey ve parlatıcılar tercih edilebilir. Aynı şekilde cam temizliğini de hassas bir şekilde yapmak gerekir. Özellikle çizilmeye daha yatkın olan cam formları için yumuşak gereçler kullanılmalıdır. Cam ve kordon temizliği mekanik aksamların temizliğine kıyasla daha kolay olabilir ve evde uygulanabilir yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Ancak saat kadranı temizleme işleminin de dahil edildiği genel temizliklerde işi bilen profesyonel ellere teslim etmek çok daha doğru bir adım olabilir.

Saat Ömrünü Uzatan Temizlik ve Bakım Rutinleri

İyi bir saatin kullanım süresini uzatmak ancak bakım ve temizliği gerekli şekilde yapıldığı sürece mümkün olur. Erkek saat ya da kadın saat modellerinin tamamında belirli adımların takip edileceği bir rutin oluşturarak bakım süreci tamamlanabilir. Saat modelinin mekanik veya Quartz sistem olduğunu tespit etmek atılacak ilk adımdır. Çünkü bu iki sistem farklı bakımlar gerektirir. Saat temizleme yöntemini belirlerken aksesuarınızın suya dayanıklılık derecesini doğru tespit etmelisiniz. Saatiniz için gerekli olan bakımları net olarak tespit edemiyorsanız güvenebileceğiniz bir yetkili servisten yardım alabilirsiniz. Yapılması gereken işlemler hakkında bilgi alarak süreci kendiniz gerçekleştirebileceğiniz gibi saatinizi güvendiğiniz bir servise de teslim edebilirsiniz.

Ayrıcalıklı saat fiyatları sunan Tek Saat avantajıyla sahip olacağınız saatinizi kullanmadığınız zaman kutusunda muhafaza ederek toz ve kirden uzak tutmanız da bakım sürecinin bir parçasıdır ve saatinizin ömrünün uzamasını destekler. Siz de bakımlarına özen göstererek uzun yıllar kullanabileceğiniz pek çok modele Tek Saat aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.