Saatlerde Kullanılan Mineral Cam Nedir?

19 Eylül 2022
Saatlerde Kullanılan Mineral Cam Nedir?

Saatin dayanıklı olmasını sağlayan, kadranını kaplayan ve ürünün uzun süre kullanılmasına destek veren camdır. Saat tasarımlarında en çok kullanılan materyallerden biri olan mineral cam, akrilikten yapılan alternatiflerine göre daha serttir. Bu da mineral cam saat modelini, çizilmelere karşı dirençli hale getirir. Bu materyal, tıpkı pencerelerde kullanılan standart cam gibi silikadan üretilir. Ancak, çizilmeleri önlemek için ısıl işleme tabi tutulur. Bu işlem nedeniyle çizilmesi akrilikten daha zor hale gelir. Birbirinden farklı saat modelleri arasından seçim yapmak için işe aksesuarınızı koruyacak olan camın özelliklerini inceleyerek başlayabilirsiniz.

Mineral Cam Özellikleri

Dayanıklılığına rağmen mineral cam saat çeşitleri, çizilmelere karşı dirençli değildir. Kullanım süresi boyunca mikro çizikler görülebilir. Çoğunlukla bu çizikler, camın nitelikleri sayesinde profesyonel desteğe gerek kalmadan temel parlatma ve cilalama yöntemleri ile kolayca yok edilebilir. Yok edilemediği takdirde profesyonel cilalama metotları uygulanarak mineral cam çizik giderme işlemi yapılabilir. Nadiren de olsa oluşan derin çizikler için cam değişimi önerilebilir. Mineral cam özellikleri avantajlarıyla birlikte aşağıda listelenmiştir:

• Kırılma olasılığı düşük olduğu için uzun ömürlü kullanım sunar.

• Pencerelerde kullanılan silikadan yapıldığı için kaza durumunda kolayca değiştirilebilir.

• Esnek yapısı sayesinde çiziklerin yok edilmesi son derece kolaydır.

• Akrilik cam alternatiflerine göre daha dayanıklıdır.

• Safir saat camı çeşitlerine göre daha hassastır. Ancak, safire göre yansıtma özelliği daha az olduğu için saatin kaç olduğunu kontrol etmek daha rahattır.

Mineral cam genellikle yansıtma önleyici bir kaplama kullanılarak tasarlanır. Bazı markalar, zorlu aydınlatma koşullarında okunabilirliği artırmaya destek vermek için bu kaplamayı standart olarak kullanır. Bu durum, zamanı söylerken saatin yüzünün görünürlüğünü daha da artırabilir. Aynı zamanda, gözlerdeki yükü azaltabilir. Bu avantajlarla birlikte kaplama, parlamayı da etkili şekilde ortadan kaldıracağı için saatiniz estetik açıdan daha hoş hale gelebilir.

Mineral Cam Saat Çeşitlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saat camının materyali fiyatı, dayanıklılığı, tamir edilebilirliği ve netliği doğrudan etkiler. Dayanıklı bir cam kullandığınızda saatiniz bileğinizde uzun yıllar size eşlik edebilir. Mineral cam hem kadın hem de erkek saat modellerinde kaliteli markalar tarafından en sık tercih edilen materyallerden birisidir. Doğru bakımla mineral kullanılan saatler, uzun yıllar şıklığı ve parlaklığından da ödün vermez. En iyi saat markaları tarafından tasarlanan mineral camlı saatinizin bakımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

İlk adım, cam dışında kalan aksam ve hareketli parçaları ciladan korumak için bantlamaktır. Bu sırada, işlemi basit hale getirmek için saatinizin kayışını tamamen çıkarabilirsiniz.

Camın mineral yüzeyine az miktarda cila uygulayabilirsiniz. Az miktarda cila, camın parlak hale gelmesi için yeterli olacaktır.

• Mikrofiber bezle cilayı mineral yüzeyde küçük daireler çizerek uygulamaya devam edebilirsiniz. Hafif basınçlı ve tutarlı dairesel hareketler yaparak çiziklerin birkaç dakika içinde kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

• İşlemi bitirdikten sonra yüzeydeki fazla cilayı temizleyebilirsiniz.

• Son adım olarak, saati beyaz bir ışık altında inceleyin. Hala çizikler görürseniz bu adımları tekrarlayabilirsiniz.

Eğer saatinizde cilalama işlemi ile çözülmesi zor çizikler mevcutsa cilalama işlemi için profesyonel destek alabilirsiniz. Bu destekte cilalama işleminin ardından etkili ama uygulanması yetkinlik gerektiren parlatma yöntemi kullanılır. Mineral cam ile tasarlanan erkek ve kadın saat modelleri, safir olan alternatiflerine göre daha ekonomiktir. Bunun nedeni de 1 ila 10 arasındaki Mohs derecesi ile ölçülen cam direncinde safirin 10 üzerinden 9, mineralin ise 6 puan almasıdır. En kalite modeller ve saat fiyatları için Tek Saat’i inceleyebilir, kombinlerinize uzun yıllar eşlik edecek aksesuarı rahatlıkla seçebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.